Mikoláš Růžička

V Hudební zóna, Kultura od Nikola UlčákováNapsat komentář

Muzikantův tip:

Je těžké v tom množství dobré hudby vybrat jednoho interpreta. Teď mě asi nejvíc oslovila a baví mě nová deska od britských alt-J, jmenuje se This Is All Yours a rozhodně ji doporučuju k poslechu. Alt-J už na první desce An Awsome Wave, za kterou v roce 2012 vyhráli prestižní hudební cenu Mercury Price, zněli hodně jinak než drtivá většina toho, co jsem do té doby slyšel. Dělají chytrou, hravou a experimentální hudbu, jsou originální a nezaměnitelní. Navíc mají „svůj“ zvuk, což je přesně to, co na kapelách oceňuji.

Doporučuju jednu píseň od alt-J – Every Other Freckle (Official Video – Girl), a to i v pánské variantě alt-J – Every Other Freckle (Official Video – Boy)… geniální videa – Boy a Girl verze, přesně takhle by to podle mě mělo vypadat…

Rozhodně ale alt-J nejsou jediná kapela, jejíž desku neustále točím v přehrávači, je toho opravdu hodně.

A když zabrousím víc do minulosti, k tomu co mě opravdu zásadně ovlivnilo, tak musím zmínit Radiohead, hlavně Hail to the Thief a OK Computer.

O něm a jeho díle:

Mikoláš je absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, konkrétně ateliéru kresby prof. Jitky Svobodové (1998–2004). Spolupracoval s Janem Burianem na albech Dívčí válka (2006), Muži jsou křehcí (2007) a Dvanáct druhů samoty (2010). Společně s Jiřím Burianem je zakladatel indie-folkové skupiny Republic of Two, se kterou vydal zatím tři řadová alba – Raising the Flag (2010), The End of War (2011) a Silent Disco (2014) a jedno remixové – United Flags (2011).

V roce 2012 vydal sólové album PIANO.

Je autor hudby k mnoha (převážně tanečním) představením – zatím poslední je IMAGO, které měla v režii Lucia Kašiarová.

Letos na jaře s Republic of Two vydali třetí desku Silent Disco, odehráli turné a pár letních festivalů, na podzim bude mít premiéru nový český film My 2, ve kterém se objevují písně právě ze Silent Disca, do Vánoc by rádi natočili klip k titulní písni filmu a na jaře chtějí točit další s režisérem Štěpánem Fokem. Průběžně pracují na novém materiálu. Hudební počin PIANO teď trochu odpočívá, vznikají nové skladby, které by s kapelou rádi nazkoušeli v průběhu prosince a pokud všechno půjde, jak má, tak se příští rok vrhnou na druhou desku.

foto: Andrea Kerestešová