Think Big končí, nový projekt nese název Smart Up

V De Facto, Život od Nikola UlčákováNapsat komentář

V minulém týdnu proběhla Velká akce Think Big – druhou adventní sobotu se setkali Think Biggeři i doposud nezapojení zvědavci a kreativci v pražském Impact HUB centru v Drtinově ulici. V rámci Think Big společnost O2 tři roky přerozdělovala finanční prostředky na projekty mladých lidí do 26 let. Program Think Big byl ale na této akci symbolicky ukončen (zapojení si sundávali trička). Podrobnosti nově vzniklého programu prozradí Nadace O2 v polovině příštího roku. Harmonogram sobotní události zaplnila také nezisková organizace PŠL – Prázdninová škola Lipnice. Na akci se mimo jiné během jednoho šikovného workshopu diskutovala multikulturní problematika.

tricka_thinkbig_jan nechvile

foto: Jan Nechvíle

Aktivita, díky níž O2 podporovalo a úspěšně ukončilo 978 projektů, zároveň plnila společensko-odpovědní předsevzetí firmy. „Za největší úspěch programu považuji to, že se mladým lidem podařilo úspěšně dokončit 95 % podpořených projektů,“ uvádí Jitka Heřmanová, ředitelka Nadace O2. Projekty mladých měly sloužit potřebným.

Tramvajová linka s číslem devět ke vkusným inspirativním prostorům HUBu přiblížila více než 100 lidí. Organizátoři se těšili z velké účasti a na místě si vedli skutečně dobře. Účastníky uvítali u vchodu a „vyslali“ je na příjemnou misi jménem snídaně.

V dopoledním programu se děly dvě stěžejní aktivity. Po úvodním uvítání předstoupili před publikum Think Big ambasadoři a vysvětlili náplň své práce, jako bonus pak zazpívali píseň, kterou sami složili. Někteří z ambasadorů četli slova písně z notýsků, hrstka z nich si je pamatovala. Posléze se konal veletrh projektů. „Obešel jsem několik posterů s projekty, které mě zaujaly, a popovídal jsem si o jejich průběhu s jejich realizátory. Řada lidí pak navštívila náš projekt Homeless Art, kde jsem se jim pokusil vysvětlit, o co jsme se přesně snažili,“ svěřuje se Petr Vnenk.

Plní zajímavých informací jsme byli přizváni k obědu. Catering byl velmi vydařený a možností bylo spousty, mimo jiné i pro vegetariány. I když si většina, dle mého odhadu, nejvíce pochutnala na znamenitém vepřovém válečku. Nasyceni jsme usedli k odpolednímu programu.

V první části měla prostor hrstka inspirativních lidí, ti publiku přednášeli a dělili se o své zkušenosti, bavili, komentovali svou odvedenou práci, svůj život, svůj život s Think Big… Vystoupil např. Tomáš Pilař, mladý operní režisér a scénograf, s tématem inspirace. Z jeho úst si asi každý pamatuje větu: „Geniální dílo tkví v dobře ukrytém zdroji.“ Téma originality zaštítila Helena Továrková a mimo jiné řekla: „Být originální neznamená mít jinou barvu tenisek nebo kalhot než okolí, ale přestat se bát prosazovat netradiční myšlenky, které okolí mohou přijít scestné.“ Novou myšlenku programu nadace O2 pak v krátkosti osvětlila Heřmanová.

Bohatý, byť jednodenní program Velké akce Think Big nám dále nabídl workshopy. Názvy workshopů způsobovaly chvilkovou nerozvážnost – Improvizace, Jak myslet jinak… Okouzlena docela frekventovaným a prostým tématem Multikulturní oblast opouštím svou malou skupinku kamarádů a mířím sama vstříc novým setkáním, jdu se učit do prvního patra. Kouč workshopu Jenda Neuwirth, lektor v neziskové nevládní organizaci Prázdninová škola Lipnice, účastníky usadil do kruhu, poté krátce uvedl svůj seminář a seznámil nás s tím, že budeme diskutovat. Dal skupince o cca 15 lidech 5 minut na zamyšlení s tím, že jsme každý měli chytit své myšlenky, najít mezi nimi okruh zájmu poblíž multikulturní problematiky a napsat za sebe jednu otázku na balicí papír. Tři nejlepší otázky měly po odhlasování udávat hrubý scénář diskuze. Nakonec potřebovaly mozky krapet více času a ne všichni nějakou otázku do pléna vyloudili.

  1. Jak dostat multikulturu do starých firem, které se brání změnám?
  2. Jaké jsou výhody a nevýhody sociálních sítí?
  3. Jaká jsou pozitiva/negativa z pohledu komunikace?
  4. Jak řešit rozpor v systému vzdělávání?
  5. Na kolik respektovat cizí a bránit vlastní kulturu?
  6. V čem mi pomáhá být multikulturní?

Toť vše. Kterou byste si vybrali vy? V kruhu našeho multikulturního workshopu zvítězila 5. Na druhém místě skončila 4. otázka a třetí místo ovšem s větším bodovým úskokem padlo na 2.

thinkbig_multikulti_jan nechvile

foto: Jan Nechvíle

Diskuze trvala více než hodinu a přes prvotní plán vyvolávat z přihlášivších se pomyslně označili přirození vůdci této zajímavé debaty sami. Spád byl takový, že později jen ztěžka kdo navíc komentoval a zapojoval se, natož ženy. To ale nikomu nevadilo, kdyby totiž opravdu chtěl/a, pánové by dovolili. Navíc byla diskuze opravdu zajímavá. Sám kouč semináře se nechal unést, zaposlouchal se a takřka nemluvil. Konkrétně se dostalo především na vítěznou otázku, ale v rámci diskuze jsme se dotkli téměř všech vypsaných problematik.

Dovolím si tvrdit, že se celá hodina a půl nesla v islámském duchu, české občanské společnosti a ke konci jsme debatovali o romské otázce. Ten rozjetý vlak plný i osobních emotivních zkušeností a velice různorodých tvrzení, která zazněla, zastavil kouč Jenda tak trošku slavnostním proslovem na konec. Za názory také všem poděkoval. Ještě jednou děkuji také já. Bylo mi ctí přispívat do debaty svým slovem a naslouchat ostatním. K jednotnému závěru jsme nedošli, ale každý si z kruhu odnesl své.

Všichni se v míru rozešli a zamířili si poslechnout závěrečné proslovy a informace od organizátorů celé akce. Rezonovalo především sdělení, že program Think Big končí, ale zároveň začíná jeho nástupce s názvem Smart Up, takže se nic strašného neděje, a my zvolali:

tweet_casopis underground

Před odchodem lidé mohli vyfasovat propagační předměty (trička, notesy, propisky) a všichni za vyplněný dotazník dostali chytré rukavice. Program byl za námi. Snad už jen stačí dodat: BYLA TO VELMI INSPIRATIVNÍ A VYDAŘENÁ SOBOTA.