Chtěli jsme víc než supermarkety (?)

V Kniha, Kultura od Nikola UlčákováNapsat komentář

Svou nejnovější knihu přijel dnes do Ostravy představit Václav Klaus

Útlá publikace o méně než sto stranách je veskrze provokativní. Tvrdý apel „Chtěli jsme víc než supermarkety“ útočí na dosavadní čtvrtstoletí vývoje naší země a vesměs kritizuje, kritizuje a kritizuje. Chválou se neplýtvá a když už, tak na autorův účet.

Dnešní beseda s exprezidentem v Domě knihy Knihcentrum byla jediným větším veřejným setkáním, které na své zastávce Ostravou proběhlo. V 17:30 se několik nablýskaných vozů Audi s pražskou poznávací značkou seřadilo před hlavní vstup. Postupně vystoupilo několik tělesných strážců a teprve až za nimi sympatický, všem dobře známý vitální pán. Naprosto přeplněný dům Brouk a Babka nebyl schopen pojmout všechny zájemce. Lidé se do foyer prvního patra, kde se beseda (teď už) netradičně konala, dívali také z ochozů patra druhého a třetího.

Tradiční schéma besedy v Domě knihy zůstalo zachováno. Úvodní slovo si vzal host.

„Rozdíl mezi tím, jak to tady vypadalo před čtvrt stoletím a současným stavem, je obrovský. Krátce po listopadu 89 jsem ale varoval, aby naše očekávání nebyla větší než to, jak se mohla naše země rozvíjet. Myslím, že jsme tu mezeru mezi očekáváním a skutečností udrželi v dobrém rozpětí,“ začal Václav Klaus smířlivě.

Po krátkém nadbíhání exprezidentovi ze strany moderátora besedy (několikrát vyslovená důvěra v osobu Václava Klause a žádost o zvážení kandidatury na prezidentský úřad 2018) dostali slovo netrpěliví návštěvníci. První z nich, asi padesátiletý muž v oranžové bundě, dostal do ruky mikrofon a spustil palbu kritiky na adresu Václava Klause a „současných poměrů“.

autor fotky: Josef Zajíc / Novinky.cz

autor fotky: Josef Zajíc / Novinky.cz

To se ale nelíbilo moderátorovi, a tak mu mikrofon z ruky sebral. Od té chvíle se tázající museli nahýbat ze svých míst k natažené ruce s mikrofonem – ten jim totiž už nebyl zapůjčen. Vlastně až na jednu výjimku. V publiku seděla i Liana Janáčková, exsenátorka, starostka Mariánských Hor a velká podporovatelka Václava Klause. Janáčkové, na rozdíl od ostatních lidí, byl mikrofon zapůjčen přímo do ruky. Vyslovila se ještě jednou s prosbou o zvážení Klausovy třetí prezidentské kandidatury.

V publiku seděli vesměs Klausovi příznivci, a tak tohle nevyvážené počínání bylo odměněno potleskem. To bylo na škodu celému představování knihy Chtěli jsme víc než jen supermarkety. Velmi krátký vymezený čas uplynul, Václav Klaus rozdal několik desítek autogramů a odjel.

Dojem zanechal určitě silný. Vitální starší pán s elánem, pozitivním myšlením a důvěrou v budoucnost. Kapka samolibosti a egoismu je vlastně naprosto pochopitelná. V Domě knihy byl jeden z největších Čechů posledních 25 let.

 

foto: Josef Zajíc / Novinky.cz