#Fappening aneb Zločin schovaný do hashtagu

V Causa, De Facto od Nikola UlčákováNapsat komentář

Hashtag je základním prvkem sociální sítě Twitter. Jakékoliv slovo uvozené znakem # se stává jakýmsi štítkem daného příspěvku a vy můžete jednodušeji nalézt příspěvky (tweety) s podobným obsahem. Hashtagy určují trendy, určují to, o čem se mezi lidmi na sociálních sítích mluví. Nedávno však byl vytvořen jeden hashtag, který je přinejmenším kontroverzní a dostává se až za hranici zákona. Jedná se o hashtag k tzv. kauze Fappening.

Tato kauza z konce léta vznikla kolem úniku soukromých fotek celebrit. A nejednalo se o fotky domácích mazlíčků, drahých aut nebo o „selfie“. Doposud neznámý hacker se naboural do iCloudu (serveru, který obsahuje data z přístrojů značky Apple) a získal fotky obnažených celebrit přímo z jejich telefonů. Fotky se následně začaly šířit po celém internetu, především pak na stránkách pro dospělé, jejichž návštěvnost rapidně stoupla a jejich výdělky tak během několika dnů přesáhly průměrný zisk za celý měsíc.

Pokud je zarážející už jenom to, jak může někdo bez sebemenšího pocitu viny takovým způsobem narušit soukromí jiného člověka – a je úplně jedno, jedná-li se o známou osobnost, nebo ne – a zároveň na tom vydělávat peníze, následující fakt je ještě o něco nechutnější. Jistě každý ví, k čemu jsou ony webové stránky pro dospělé určeny, a tedy vám musí dojít také to, že odcizené fotografie se na nich nenachází proto, aby se na ně člověk pouze podíval. I samotné slovo „fappening“ v sobě kromě slova happening (česky událost, dění) obsahuje také slovo fapping, což je anglický slangový výraz pro masturbaci.

Nutno podotknout, že žijeme v době, kdy téměř všechno sdílíme a zálohujeme na internetu. A musíme tak brát v potaz, že i přes všechna zabezpečení může naše data někdo získat a zneužít. Ať už to je fotografie, video, hudba, nebo třeba myšlenka. Od okamžiku vložení na internet v podstatě ztrácíme kontrolu nad tím, co se s našimi daty stane. Jestli tedy celebrity nechtějí vidět své nahé fotky na webových stránkách mládeži nepřístupných, nejjednodušším řešením je takové fotky vůbec nepořizovat.

Faktem ale zůstává, že Fappening je zločin, nikoliv jen nevinná zábava spočívající ve sdílení fotek pro vlastní potěšení. Kromě krádeže duševního vlastnictví se jedná i o nelegální šíření pornografie. Ano, i v tomto případě se vyskytly fotografie nezletilé dívky. Tou byla americká gymnastka McKayla Maroney. Jak je tedy možné, že se něco tak závažného schovalo do pouhého „nevinného“ hashtagu? Na Twitteru se s tímto tématem stále objevuje průměrně jeden příspěvek za minutu. A stále jsou mezi námi lidé, kteří si i přes výzvy některých významných osob (např. americké herečky Leny Dunham) fotky prohlížejí – a nejenom to.

Prostředí internetu je zrádné. Častokrát nemáme pocit, že bychom mohli být v ohrožení, nebo že bychom naopak mohli překračovat morální hranice či hranice zákona. Stejně jako bychom v reálném světě měli být zodpovědní a respektovat ostatní, tak i v tom nereálném světě internetu bychom se měli chovat totožně, přestože lidem kolem nás nevidíme do tváře. Kauza Fappening je však smutným důkazem toho, že jsou virtuální morální hodnoty občas  zcela odlišné.

 

foto: Jonathan Velasquez (unsplash.com)