Chátrající Ostravica Textilia

V Architektura, Kultura od Nikola UlčákováNapsat komentář

Namísto luxusu, estetiky a intimního prostředí chátrající barabizna!

Kdo by ji neznal. Když se přesouváte od tramvajové zastávky Karolina na Elektru, určitě vás na křižovatce praští do očí nevzhledně zajištěný a napůl rozpadlý objekt s opadávající omítkou. Co se však stalo s tímto celorepublikově známým domem módy, ve kterém se kdysi pořádaly módní přehlídky a který se dočkal i světového ocenění? Byl majitel potrestán za nedbalost? A jak celý proces s Textilií a jejími majiteli pokračuje dnes?

Když ve 20. letech minulého století zakládal Hugo Wechsler firmu Textilia coby „obchod zbožím textilním, šátky a šály ve velkém i malém“, zakotvila firma ve dvou domech. Jedním z nich byla novostavba podle návrhu berlínské avantgardní architektky Marie Frommerové. Na počátku 30. let byla Textilia rozšířena o nejznámější křídlo, dům patřící dříve obchodníkovi Ignaci Schmelzovi.

Módní dům postupně začal nabývat na prestižnosti a prvotřídní eleganci, a to jak po bombardování Ostravy v roce 1944, kdy musela být velká část budovy přestavěna, tak po znárodnění domu při nástupu komunistického režimu.

Proběhly velké inovace interiéru ve stylu první republiky. V 60. letech se začaly pořádat módní přehlídky i kurzy pro modelky. I po revoluci sláva, luxus a kvalita módního domu nadále vzrůstaly, když byl v restituci navrácen dědičce Trudy Kordové. V 90. letech prošel velkou rekonstrukcí a získal novou fasádu. Majitelka se k módnímu domu chovala se smyslem pro estetičnost a tradici. Vždy dbala na zachování kvality. Například hned u vchodu umístila kosmetiku namísto spodního prádla, aby zákazníci vstupovali do krásného světa plného vůní. Intimní věci měly být podle ní odhaleny až ve druhé části domu. Následující majitel domu, opavský podnikatel Kamil Kolek, měl však očividně úplně jiné priority než udržování tradic a kvality.

UNDG_ostravica1

Prodejny s oděvy začínaly být postupně nahrazovány nábytkem, porcelánem či hračkami. Už se nedalo hovořit o módním domě. Vše vyvrcholilo v pátek 7. dubna 2000, když se uvnitř domu začaly provádět neodborné stavební práce. V důsledku nedbalosti se zřítila stropní konstrukce, což způsobilo propad vrchních dvou pater v polovině čelní budovy. Objekt byl ale zajištěn a druhá polovina budovy se o rok později opět otevřela, aby se nasbíraly finance na opravu. V roce 2003 však musel být celý obchodní dům z ekonomických důvodů uzavřen a Textilii převzala společnost Ostravica Fashion, která opravila zřícené stropy a staticky zajistila budovu.

Kamil Kolek mezitím u soudu vyvázl jen s podmínkou. Zpustlou stavbu odkoupila v roce 2008 firma Amádeus Real, která objekt vlastnila až do letošního roku. Firma chtěla historické budovy zbourat a místo nich postavit moderní obchodní dům. Národní památkový ústav však s demolicí nesouhlasil a požadoval obnovení všech tří budov.

UNDG_ostravica3

To se ale nepodařilo a Ostravica Textilia mezitím utrpěla vážné škody nejen chátráním, ale i v důsledku vandalismu. Za 6 let, které od převzetí uplynuly, měl být objekt zabezpečen a zajištěn proti pronikání cizích osob, firma však udělala jen minimum oprav. Navíc si začala klást podmínky. Spor s městem o miliony vyvrcholil v březnu 2014, kdy byla budova prodána firmě RME Czech. Podle zastupitelstva obvodu je zřejmé, že se společnost snaží stav těchto historických budov řešit. Sice je dle statiků objekt nadále ve špatném stavu, avšak výzvu ohledně základního zajištění a sloupání opadávající omítky nový majitel splnil.

Navíc současný vlastník Ostravice Nikos Boboras plánuje veřejnou debatu na téma budoucnosti Ostravice, která se uskuteční v úterý 25. listopadu v 16 hodin v sousední budově bývalého hotelu Palace. Podle současných informací se do budoucna majitel snaží o šetrné řešení bez jakéhokoliv komerčního využití.

Taky vám není lhostejný osud těchto památek? Nechcete, aby 70 let tvrdé práce pro kvalitu a tradici nepřišlo nazmar? Podpořte petici za záchranu Textilie! V těchto dnech ji podepsalo již více než 7 300 lidí. V projektu se navíc angažuje spousta vlivných osobností, například režisér Radovan Lipus. V čele petičního výboru pak stojí Lukáš Černohorský, Ondřej Polanský a Michal Šíma.

Nenechte tento historický skvost Ostravy nadále chátrat!

Podpořte petici zde:  http://ostravica-textilia.cz/

foto:  Lucie Nohlová