Jak zabezpečit Stodolní?

V De Facto, Život od Nikola UlčákováNapsat komentář

Říká se jí „Ulice, která nikdy nespí“.

Doslova. Místo plné klubů a barů nepřináší jen noční zábavu. Události poslední doby přinesly vážné zjištění, které přimělo nejen ostravskou policii více uvažovat nad problematikou oblasti, kde vandalismus a kriminalita jsou téměř na denním pořádku a lidé se bojí o své bezpečí. Jak jim ho však znovu zajistit? Pohled do minulosti naznačuje, že kdysi to zde bývalo úplně jiné.

Stodolní ulice v historii nebývala tím, čím je dnes. Nese jméno podle stodol, které se až do konce 19. století ve velkém množství vyskytovaly právě v této oblasti. Po četných požárech se však na ulici v 90. letech 19. století začaly stavět luxusnější obytné domy, které postupně nahrazovaly tehdejší hospodářské objekty. Vyrostly zde významné podniky jako hotely Slavia či Brioni, kulturní skvosty následné první republiky. Slavia působila jako výčepní pivovar a hotel Brioni měl dokonce vlastní kabaret. Stodolní ale zároveň začínala mít špatnou pověst díky stížnostem lidí na velkou koncentraci veřejných domů. To se změnilo po druhé světové válce, kdy byly tyto domy potlačeny a ulice postupně upadala do zapomnění. Velký skok však zažila Stodolní po revoluci, kdy se postupně začal rozrůstat nejen počet malých hospůdek, ale i nových klubů. Příkladem může být Bastila, Medvídek nebo Černý pavouk (na jeho místě dnes stojí Bernie‘s Irish Pub).

S rostoucím počtem klubů však začala růst i kriminalita. Nedávné události, například vážné zranění zpěváka Michala Hrůzy po napadení dvěma muži, však ukazují, že kamerové systémy a zvýšený počet hlídkujících policistů už nestačí. Statutární město Ostrava se tak snaží najít vhodné řešení problému. Ve spolupráci s policií, městskou policií a Dopravním podnikem Ostrava přichází letos s novým projektem Bezpečnější Ostrava, který má za cíl podpořit ochranu a větší bezpečnost veřejnosti.

V těchto dnech navíc představitelé projektu spouští novou kampaň s názvem Pomáháme obětem trestných činů, která má za cíl informovat veřejnost o jejích právech a pomoct lidem v případě, že se stanou svědky trestného činu. „Tento projekt je jedinečný v tom, že se zabývá jak prevencí kriminality, tak pomocí potenciálním obětem,“ sdělil Richard Váňa, zástupce ředitele pro operační a krizové řízení Městské policie Ostrava. Dodal, že svědci jsou mnohdy ve stresu a v takových okamžicích je vždy nenapadne hned nejlepší možné řešení. Pro podobné případy se budou ve městě konat informační akce pro veřejnost, prostřednictvím kterých se lidé přímo od strážníků naučí, co v krizových situacích dělat. Nejbližší akce se bude konat v pátek 20. listopadu v 9 hodin ve vestibulu polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava.

Lidé však již delší dobu mohou tuto kampaň slyšet v městské hromadné dopravě či na rádiu Čas. Cenné informace o důležitých radách či kontaktech je možné nalézt rovněž na propagačních letácích a plakátech. Projekt má také své webové stránky: www.bezpecnejsi.ostrava.cz

Město se rovněž rozhodlo z dlouhodobější stránky finančně podpořit rozvoj kultury v této problémové oblasti. Dle zástupců Ostravy totiž kultura na Stodolní začíná v posledním desetiletí stagnovat a její oživení by mohlo přinést ústup kriminality. Statistiky navíc ukazují, že každým rokem na Stodolní narůstá počet heren. Živá hudba byla postupně nahrazována hudbou reprodukovanou a dřívější umělecké akce jsou dnes již téměř minulostí. Podpora kulturních akcí v této oblasti je tedy na místě.

Uvidíme, jak se po těchto krocích bude ulici dařit a zda to skutečně povede ke snížení kriminality.

foto: picjumbo.com