Zářivý krystal – Průniky, Střety, Přesahy

V Kultura, Umění od Eliška JarmarováNapsat komentář

V Galerii výtvarného umění v Ostravě právě probíhá výstava s názvem Zářivý krystal. Představuje dílo Bohumila Kubišty, jednoho z hlavních představitelů generace, se kterou je spojen vznik moderního umění u nás. V její druhé části si pak můžete prohlédnout údajné působení Kubišty na české umělce od 20. let 20. století až do současnosti.

„… chtěl bych vyjmout jako zářivý krystal z bezcenné horniny vlastní jádro umění, onen hluboký smysl jeho existence, který by zazářil a oslnil oko samozřejmou a každému patrnou silou své zářivé energie, který by přivedl všednostmi otupenou lidskou duši k poznání nových pravd a který by dal žíznivému duchu napít se vody z vyvěrajícího pramene v temné a nezbádané studnici současnosti.“ Bohumil Kubišta (1912)

Tento citát vás přivítá hned ve dveřích Galerie výtvarného umění v Ostravě, kde výstava s názvem Zářivý krystal probíhá. Expozice je rozdělena do dvou hlavních částí. První část představuje díla Bohumila Kubišty, druhá jeho působení na české umělce od 20. let 20. století až do současnosti.

Na velkém množství Kubištových pláten můžete vidět jeho celoživotní vývoj ovlivněný pobytem ve Florencii, Paříži nebo Pule, ale také jeho působení a reakce na Edvarda Muncha, Paula Cézanna nebo Vincenta van Gogha. Mimo autorových maleb jsou k vidění i lepty, tušové kresby a přípravné tužkové návrhy. Mezi díly lze narazit i na pár obrazů jeho současníků nebo přátel, jako jsou Jan Zrzavý a Emil Filla. Můžete si také poslechnout záznamy korespondence mezi ním a strýcem Oldřichem, jeho láskou Zdenou Janderovou a přítelem Janem Zrzavým.

V další části výstavy jsou malby od autorů navazujících nebo inspirujících se Kubištou od 20. let. Těmi jsou například Antonín Procházka, Jindřich Štyrský, František Muzika nebo František Foltýn. Novou generací jsou nazýváni umělci pokračující od 50. let – Jan Kotík, Pavel Nešleha a mnoho dalších. Jako součást expozice je zde představena malá výstava Čistá radost, která zobrazuje reliéfy odlitých kreseb od handicapovaných lidí v rámci projektu Neobyčejná setkání s uměním.

V posledním patře galerie pak můžete obdivovat tvůrce současné. Známá jména jako Lubomír Typlt, Daniel Balabán, Jiří Sopko, Zdeněk Sýkora a několik dalších, kteří rozšiřují tuto povedenou výstavu o současný pohled na umění, a to hlavně se zaměřením na současnou malbu.

Určitě by se dalo vážně diskutovat, jestli všichni tito umělci skutečně na Bohumila Kubištu ve svých dílech reagují, nebo se v něm pouze inspirovali. Je to těžká otázka, ovšem můžete ji sami posoudit až do 4. 1. 2015. Rozhodně to za to stojí.

foto: Eliška Jarmarová