Stavby Franka Gehryho – osobitá díla, nebo rozbíječi klasických staveb?

V Architektura, Kultura od Nikola UlčákováNapsat komentář

Frank Gehry

Už od šedesátých let patří mezi nejuznávanější architekty. Většina Čechů si ho spojí s Tančícím domem v Praze. Jeho stavby jsou kreativní, od klasických budov, které můžeme vidět kolem nás, se liší svým hravým a asymetrickým designem.  

Díla Američana kanadského původu Franka O. Gehryho si zapamatujete a určitě je rozeznáte od ostatních. Narušuje jimi tradiční pojetí materiálu a spojuje v nich hravý vzhled s funkčností. Proslavila ho už jedna z prvních staveb – renovace vlastního domu v Santa Monice v Kalifornii. Vydělal si na ni prodejem nábytkové řady z lepenky Easy Edges, později přišel ještě s druhou řadou nábytku Experimental Edges.

Za svůj styl byl velmi kritizován, ale i obdivován. Zakázek neměl nikdy nedostatek, mezi jeho nejslavnější návrhy patří stavba Guggenheimova muzea v Bilbau ve Španělsku, návrh koncertního sálu Walt Disney Concert Hall v Los Angeles a také třeba pražská budova Tančícího domu na břehu Vltavy. Stavba budovy začala v roce 1994 a byla dokončena roku 1996, skládá se z kancelářských prostorů přes šest pater a restaurace. V říjnu tohoto roku bylo slavnostně otevřeno jedno z jeho posledních děl – umělecké centrum Fondation Louis Vuitton v Paříži.

Tento držitel Pritzkerovy ceny za architekturu z roku 1989 dokázal ve svých dílech kombinovat titan a sklo, beton s ocelí, dřevo i kámen. Jeho dekonstruktivistický styl se kloubí s postmoderní estetikou. V roce 2005 o něm byl natočen i dokumentární film Sketches of Frank Gehry.

Jeho pojetí děl si buď osvojíte, nebo kritizujete, ale musíte uznat, že je jedním z nejosobitějších architektů. To dokazuje i fakt, že jsou jeho stavby vyhledávány jako turistické atrakce.

foto: www.freeimages.com, www.gehrytechnologies.com