Kmenta odkryl tajemství kolem uprchlíka Krejčíře

V Kniha, Kultura od Nikola UlčákováNapsat komentář

V listopadu navštívil Jaroslav Kmenta Ostravu

Autorské čtení bez čtení, tak bychom mohli nazvat listopadovou přednášku Jaroslava Kmenty, která proběhla 29. října v ostravském Domě knihy. Investigativní novinář a spisovatel přijel představit formou autorského čtení svou novou knihu „Padrino Krejčíř – Afričan“. Jak už název napovídá, jde knihu o Radovanu Krejčířovi, který je pro mnohé zlodějem a nájemným vrahem, co utekl do zahraničí pro miliardové podvody.

Jak je to s Krejčířem doopravdy nastíní Kmenta v knize a také v plánovaném pokračování. „Padrino Krejčíř – Afričan je o Krejčířově působení v Jihoafrické republice, v dalším díle chci udělat smyčku nazpět a přiblížit jeho život v České republice,“ prozradil novinář na přednášce.

IMG_8205

V Domě knihy sice na čtení nedošlo, ale zato se Kmenta rozpovídal nejen o nově vydané knize, ale i o svém životě, odchodu z MF Dnes a o už vydaných dílech. Novinář vynikl hlavně jako autor bestselleru Kmotr Mrázek, který byl ztvárněn režisérem Petrem Nikolaevem i filmově. Zajímavostí je, že Kmentu oslovil americký scénárista Chris Terrio, který se podílel na filmu Argo. Zkontaktoval ho s nabídkou spolupráce k autorově knize Český špion. V té se Kmenta zabývá příběhem Václava Jelínka, československého špióna, který se ve Velké Británii vydával za Erwina van Haarlema. Můžeme se tedy možná těšit na další filmovou podívanou, založenou na jedné z Kmentových knih.

foto: Sylva Kristiánová