Guerilla Poetring – (bá)snění v ulicích

V Poezie od Andrea ČernáNapsat komentář

Partyzánské boje se vyznačovaly malými skupinkami bojovníků, rychle a tajně operujícími v nepřehledném terénu. Stejná síla tkví i v Guerilla Poetringu, jehož cílem je přinášet lidem radost do jejich všedních dnů, bez ohledu na to, jak moc kýčovitě může tato myšlenka zpočátku znít.

Na zastávce, na lavičce, ve větvích stromů, na sloupu elektrického vedení, na chodníku, v obchodě. Anebo za stěračem policejního auta. Kdekoli na veřejném prostranství můžete nalézt tajemné papírky s verši.

Vše začalo jako jednorázová akce v červenci 2013 při příležitosti Festivalu v ulicích (doprovodného programu ke Colours of Ostrava). Autorka projektu básnířka Blanka Fišerová šla vylepovat básně českých i světových klasiků do centra města, aby dostala poezii blíže k obyčejným lidem.

Za rok a půl od vzniku se projekt rozšířil a zúčastnit se může každý. Stačí dodržet pár pravidel. Datum guerilly je
s předstihem vyhlášeno na facebooku a bývá to jednou do měsíce. Ve stanoveném dni napiš báseň, ať už svou nebo tvého libovolného oblíbeného tvůrce. Uveď název básně a jméno autora, popř. kontakt na sebe, pokud chceš, aby se ti nálezce mohl ozvat a sdělit svůj názor. Nezapomeň připsat, že tuto akci pořádá Guerilla Poetring a určitě přihoď odkaz na facebook, aby si ostatní mohli zjistit, o co jde a třeba se podělit se svým příběhem nalezení básně.

Jestli chceš, tak papír přelož a třeba ještě přidej slova Báseň pro tebe/Odnes si mě/Přečti si mě. Ukryj nebo jen tak přilep kamkoli do veřejného prostoru. K poezii můžeš přidat dárek pro nálezce, nápadům se meze nekladou. A pokud chceš šetřit lesy a neplýtvat celulózou, napiš vše výše zmíněné třeba na kámen v parku. Pak své dílo vyfoť a fotku pošli opět na facebook spolu s nápovědou, kde se tvé rýmy nachází. Ostatní příznivci se můžou vydat na pátrací akci a objevit tvou práci.

A proč bys to měl vlastně dělat? Dostaneš poezii do podvědomí lidí, pobavíš je, zaujmeš, možná šokuješ, v případě vlastní tvorby ji tak přivedeš k lidem. Můžeš provokovat, můžeš být spontánní a sdělit světu úplně cokoli, propagovat témata, která máš rád právě ty.

guerilla-poetring-basen

Kromě Ostravy už básní několik dalších míst v republice a projekt se zalíbil i mnohým Čechům žijícím za hranicemi. Ale i když sociální síť hlásí přes 2000 fanoušků, aktivně se v jednotlivých městech zapojuje jen několik jedinců, jejichž počet by se dal spočítat na prstech jedné ruky.

Málokdo pravidelně čte básně. Málokdo si půjčuje nebo nedej bože kupuje básnické sbírky. Naštěstí existuje tento moderní způsob, jak dostat báseň k lidem, kteří by se k ní jinak nedostali. Buďme kreativní a pojďme ozvláštnit ostravské ulice něčím netradičním! Jako básník z povolání se dnes uživí málokdo, to ale neznamená, že poezie vymřela.