Jdi do 四つ目 綴じ!!!

V Kniha, Kultura od Nikola UlčákováNapsat komentář

Aneb vyrob si sám – japonská vazba v 15 krocích

Jste příznivci nejrůznějších sešitů a deníků? Od stojanu s diáři v knihkupectví vás přátelé musejí tahat smykem? Rádi obdarováváte své blízké nejen na Vánoce něčím, co jste sami vyrobili? Ano? Pak je tento článek určen přímo vám.

S pomocí tohoto zjednodušeného návodu se dopracujete ke kýženému výsledku: vlastnímu deníčku, sešitu nebo bločku – říkejte si tomu, jak chcete – svázanému japonskou vazbou a ani ho potom nemusíte číst odzadu jako Japonci.

Co budete potřebovat?

  • Několik obyčejných například kancelářských papírů, které budou tvořit váš knižní blok,
  • 2 barevné papíry (se stejnou nebo o něco málo vyšší gramáží) na desky,
  • větší jehlu,
  • tlustší nit nebo bavlnku,
  • děrovačku nebo sadu průbojníků s kladívkem,
  • jedny eurodesky nebo kancelářské sponky,
  • pravítko,
  • tužku.

Na jeden z papírů, které budou tvořit knižní blok, si vyměříme umístění dírek. Je třeba vytvořit 4 dírky asi 1–1,5 cm od okraje (ale záleží na velikosti vašeho deníčku) se stejnými rozestupy mezi sebou.

Vložíme všechny papíry do eurodesek (nebo je sepneme kancelářskými sponkami) rozměřeným papírem navrch a průbojníkem vyrazíme nebo děrovačkou procvakneme 4 dírky na vyměřených místech.

Papíry z desek vyndáme a srovnáme je v pořadí – barevný papír (desky) – všechny obyčejné kancelářské – opět barevný papír (druhá část desek).

Navlékneme nit do jehly a zhruba v polovině počtu papírů ji provlečeme 2. dírkou zevnitř ven, ale neprotáhneme celou nit, necháme zhruba 10 cm dlouhý konec schovaný uvnitř mezi papíry.

Papíry si necháme položené a protáhneme jehlu opět druhou dírkou zespod nahoru. Vytvořili jsme steh kolmo ke hřbetu.

Pokračujeme do 3. dírky a dostaneme steh vodorovně se hřbetem (jehla je dole pod blokem). Kolem hřbetu protáhneme jehlu 3. dírkou ze shora dolů a pokračujeme po spodní straně bloku do dírky číslo 4 a provlékneme
zespod nahoru. Opět obkroužíme hřbet a stejným pohybem provlečeme ještě jednou, ale tak, abychom vytvořili steh vodorovně se hřbetem. Provlečeme tedy jehlu zespod nahoru 4. dírkou.

Dále šijeme steh vodorovně se hřbetem ze 4. do 3. dírky. Provlékáme ze shora dolů.

Stejně tak z dírky 3 do dírky číslo 2 vedeme steh vodorovně se hřbetem a zase stehem vodorovným se hřbetem z druhé dírky do první. Provlékáme ze shora dolů, obšijeme hřbet, takže nití provlékáme 1. dírku kolem hřbetu, potom zespod nahoru a pak ještě jednou vodorovně se hřbetem – obdobně jako kolem dírky číslo 4.

Vrátíme se po spodní straně bloku z 1. dírky do 2. doprostřed bloku, kde jsme na začátku nechali viset asi 10centimetrový konec. Konce svážeme na 2 uzlíky a zbytek nitě odstřihneme.

Celý grafický návod:

kroky1-3  
kroky4-6
kroky7-9
kroky10-12 
kroky12-15

grafika: Ivana Stránská

foto: Jeff Sheldon (použito z unsplash.com)