Hunger Harry?

V Film, Kultura od Nikola UlčákováNapsat komentář

Říká se, že trilogie Hunger Games autorky Suzanne Collinsové je něco jako nový Harry Potter. Je propracovaná, napínavá a populární. Přesně o tom nás bude chtít přesvědčit také třetí díl jejího filmového zpracování s názvem Hunger Games: Síla vzdoru 1. část, která přichází do kin na konci listopadu. Spousta z vás již jistě o fenoménu Hunger Games slyšela. Pro ty, kterým je toto slovní spojení cizí, je zde krátké vysvětlení.

Představte si budoucnost, kdy se rozdíly mezi bohatými a chudými natolik prohloubily, že si vládnoucí vrstva v hlavním městě (Kapitolu) užívá všech vymožeností doby, zatímco průměrní lidé mají problém uživit sebe a své děti. Žijete v zemi Panem, jež je rozdělena na dvanáct krajů, a vy bydlíte v tom nejchudším z nich – ve dvanáctém.

A aby toho nebylo málo, každý rok se strachujete, aby vaše děti nebyly vylosovány do reality show, jejímž jediným pravidlem je „zabij, nebo budeš zabit“. Každý kraj musí do hry poslat jednoho chlapce a jednu dívku a vyhrát může jen jeden z 24 plátců. Taková je cena za mír. Zdá se vám to nereálné? Pokud si ale „Hladové hry“ přečtete nebo je zhlédnete, bude vám v hlavě vrtat myšlenka, že má k tomu naše společnost přeci jen slušně nakročeno. Ale zpátky k příběhu.

Hlavní hrdinkou trilogie je šestnáctiletá Katniss Everdeen, která se dobrovolně přihlásí jako splátce do 74. Hladových her místo své sestry, jež byla původně vylosována, a vyhraje je. Katniss – výtečná především v lukostřelbě – se postupně stává nadějí nejen pro 12. kraj, ale i pro celý Panem. Stává se symbolem naděje zlomit diktaturu Kapitolu. Před ní však stojí řada těžkých zkoušek. V Síle vzdoru se od Katniss očekává, že se postaví do čela revoluce proti Kapitolu a povede povstalce k vítězství. Bude se ale muset vyrovnat se ztrátou domova a ohrožením svých přátel. Dokáže to?

Na to, jak všechno dopadne, si budeme muset počkat až do příštího roku, kdy se v kinech objeví druhá část závěrečného dílu. Již letos na konci listopadu se ale můžete i vy, kteří jste ve světě Hunger Games nováčky, přesvědčit o tom, proč se z této trilogie stal fenomén, a vydat se s Katniss z arény rovnou na bitevní pole.

Takže… Harry, Hunger nebo nic?

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část
premiéra: 20. 11. 2014

foto: Bing Creative Commons/11-25-2013 (pro potřeby časopisu upraveno)