Sedmero lhářek

V Kniha, Kultura od Eva PatlochováNapsat komentář

Na knižním trhu se stále častěji začínají objevovat knižní počiny hereček. Aňa Geislerová (P.S.), Marie Doležalová (Kafe a cigárko) a nyní i Marika Šoposká s Berenikou Kohoutovou se svými Sedmilhářkami.

Na úvod přiznávám, že mě všechny knihy zmíněných hereček neskonale baví. Těžko říct, jestli to je proto, že se mi zalíbil lehký deníkový žánr, nebo proto, že jsem fascinovaná herectvím samotným. Obě autorky Sedmilhářek zvolily přenesení blogových zápisků do knižní podoby podobně jako Marie Doležalová ve svém Kafi a cigárku, na které ostatně také reagují.

„A teď. Strategie. Vyhnout se čtvrtku!!!! Protože Maruška Doležalová by nás přebila, to je jasný. Ona je totiž důsledná a pravidelná, a navíc ji čte strašných lidí!! Takže na to pozor! Okruh vyhnutí se Marii by měl bejt co největší, takže škrtáme i středu.“

Marika s Berenikou se v příspěvcích střídaly a samy si i odpovídaly, což zase přináší nový žánr jakéhosi „korenspondenčního deníku“, čímž v komparaci s výše zmíněnými počiny hereček vynikají.

Zápisky mají spád, oplývají vtipností, a dokonce mi nevadila ani obecná čeština, která je zde použita. Dozvíte se mnoho ze života nejen hereček, ale hlavně žen. A že se toho za dva roky zápisků může stát více než dost. Láska, přátelství, dovolená, mateřství. Mezi tím vším střípky každodenního života. To vše s dávkou bezprostřednosti či pousmáním nad sebou sama.

Samozřejmě nesmím opomenout ani grafickou stránku, protože i díky ní mě kniha zaujala. Ilustrace Kristýny Nezvedové provázejí celou knihou, nacházejí se u každého příspěvku, přičemž vtipně komentují děj či posouvají samotnou výpověď ještě dál. Ilustrace i celá kniha jsou vyvedeny ve dvou barvách – černé a červené. Ty bohatě vystačují a v symbióze s čistou linkou tvoří ideální kombinaci.

Sedmilhářky se dokonale hodí k odpočinkovému čtení o víkendu nebo na prázdniny. Určitě umí zvednout náladu v pošmourném podzimním ránu.