UNDG zve za kulturou: Křest, noví Bezruči i Vladimír Merta

V Kultura od Nikola UlčákováNapsat komentář

Majálesové radovánky jsou už bohužel za námi, ale přichází nový týden spojený s kulturou, který nabídne přinejmenším pár zajímavých titulů. Hned v úterý se můžete těšit na první reprízu inscenace Křest ve Staré aréně, premiérou budeme pokračovat i u Bezručů, kteří představí gangsterku Fligny, koks a fachmani, a víkend přenecháme 8. ročníku Festivalu minipivovarů v martinovské Rock and Roll Garage.

Na náročný vstup do máje naváže v úterý 10. května první repríza inscenace Křest ve Staré aréně. Režisér Pavel Gejguš tematizuje americkou Beat Generation očima mladíka Rustyho, skrze sladké první doušky až po bolestivé vystřízlivění. Svéráznou inscenaci můžete zhlédnout od 21:30.

O nic pozadu nezůstane ani zavedené Divadlo Petra Bezruče, které nasadí gangsterku Fligny, koks a fachmani. Tarantinovsky laděná inscenace režiséra Eduarda Kudláče nabídne krom pořádné porce humoru a ironie také skvělé herecké výkony Lukáše Melníka, Michala Sedláčka či Pavly Gajdošíkové. Novinka od Bezručů na vás čeká na veřejné generálce ve čtvrtek 12. května od 11 hodin anebo zamiřte rovnou na premiéru inscenace v pátek 13. května od 18:30.

Ve čtvrtek 12. května pak navštíví Komorní klub legendární písničkář Vladimír Merta spolu se špičkovými hudebníky Janem Hrubým a Ondřejem Fenclem. Vychutnat si můžete jak tvorbu ze 70. a 80. let, tak zbrusu nové písně z alb Domilováno (2013) a Imagena (2014). Jedinečné songy doplní také houslista Jan Hrubý, čímž vzniká naprosto nová a originální hudební syntéza. Komorní klub se rozezní tóny houslí a kytary od 19 hodin.

Čtvrteční večer také ovládnou dozvuky Severské filmové zimy v Minikině. Film Antti Jokinena Porodní bába vás přenese do prostředí zuřící laponské války, v níž proběhne netradiční romance mezi nacistickým důstojníkem a mladou nemanželskou dcerou. Palčivé téma finské historie se rozevře ve čtvrtek 12. května od 19:30.

Stále nemáte plány na víkend? Pak zkuste 8. ročník Festivalu minipivovarů v martinovském klubu Garage. Těšit se můžete na skvělé pivo od více než 40 regionálních výrobců, zabijačkové speciality, ale i bohatý hudební program včetně cimbálové hudby Konopjan, skupiny Nautilus nebo Salto. Součástí je samozřejmě soutěž o nejlepší pivo. Pokud si nechcete nechat ujít zápasy hokejového mistrovství, pak má pro vás Garage řešení! Během večera můžete sledovat všechna utkání na velkoplošné projekci. Festival hudby, dobrého jídla, a především znamenitého piva proběhne v pátek 13. května od 18 hodin a v sobotu 14. května od 12 hodin.

Už víte, na čem si smlsnete vy?

Foto: bezruci.cz