Doležalová nejen ke kafi a cigárku

V Kniha, Kultura od Eva PatlochováNapsat komentář

Proč se blog Kafe a cigárko herečky Marie Doležalové stal natolik úspěšným, že vyhrál nejen knižní cenu Magnesia Litera 2015 v kategorii Blog roku, ale vyšel i knižně?

Saša z Comebacku nebo Iška z Pusinek představuje nejslavnější podobu Marie Doležalové. Se svým blogem však slaví úspěchy, tudíž je nyní známá i jako tvůrkyně „historek z hereckého podsvětí“. A historek je skutečně mnoho. Autorka obsáhla prostory divadla, dětského pořadu, talkshow a mnohé další.

Hlavními tahouny kapitol (či blogových příspěvků) jsou sebeironie a humor. Čtenář se postupně dozvídá, jakou je Marie introvertkou, což jí ale nezabraňuje stát se herečkou – ba právě naopak, herectví je dle autorky vysněné povolání introverta, jelikož on mluví a lidi ho chtějí poslouchat.

Ke čtenáři jsou vysílány informace jako „proč jsem byla tak blbá a napatlala si na hlavu zesvětlující mastičku“ nebo „vyhrála jsem Magnesii Literu, obdivujte mě“. Právě touto upřímnou zpovědí bez příkras si získává své čtenáře. Nenapíše, že je její herecká šatna velká, ale dá do této informace kus sebe a konstatuje, že je velká tak, že může na jednom konci brečet a na druhém si povídají ostatní herečky, aniž by si jich všimla.

Pokud je deníková forma napsaná s vtipem a šarmem herečce vlastní, není divu, že se rychle stala její prvotina bestsellerem. Navíc není pochyb, že herecké prostředí naláká čtenáře. Každý chce vědět, co se skrývá za natáčením nekonečného seriálu, nebo jak se herec potýká s režisérem, kostymérkami či rekvizitáři na prknech, která znamenají svět.

U Kafe a cigárka hraje důležitou roli i grafická stránka. Každé jednotlivé epizody jsou ilustrovány trefnými stripy grafika Jana Hofmana, které tak podtrhují myšlenku obsaženou v dané epizodě. Dále kniha zaujme i nestandardním formátem, orientovaným na šířku a tyrkysovými okraji stránek.