Literární noc: Cenzura napříč Ostravou

V Kultura od Eva PatlochováNapsat komentář


Ve středu 13. dubna se v rámci doprovodného programu k Majálesu 2016 konal již čtvrtý ročník Literární noci, letošním tématem byla cenzura. Jako vždy se pendlovalo napříč centrem Ostravy a na závěr nechyběla ani soutěž.

Literární noc 2016 započala v podzemí Trojhalí, kde si mohli návštěvníci vychutnat kontroverzní 1984 George Orwella za svitu jediné zapálené svíčky.

DSC_0190Poté následoval přesun k Divadlu loutek, přičemž částečně zastřešený prostor dal vzniknout nejen komorní atmosféře, ale i výborné akustice, tudíž si i návštěvníci ze zadních řad amfiteátru přišli na své. Hrabalova poetika Slavností sněženek tak zde dokonale vyzněla.

Po krátkém přesunu k nedalekému Cooltouru se návštěvníci zaposlouchali do Neznámého člověka Milady Součkové a byli tak seznámeni s touto neznámou autorkou.

Na nábřeží pak čekala změna. Moderátor se všemi možnými údaji o Vladimiru Nabokovovi trošku zachraňoval dobíhajícího čtenáře, ale pozdní odpoledne ozvláštnil i fakt, že Lolita byla předčítána v ruštině.

Po jazykovém okénku následovalo okénko biblické, neboť se celá skupina posluchačů přesunula do evangelického kostela u Husova sadu. Tam stála za oltářem naše šéfredaktorka Nikola Ulčáková. Ano, nečetlo se nic jiného než Bible, kniha knih.

Nakonec účastníci zakotvili u Staré arény (a následně v ní probíhala afterparty), kde přišel na řadu Mein Kampf. Organizátoři akce jen čekali, kdy je někdo přijde zavřít. Naštěstí se tak nestalo, místo toho došlo na soutěž, kdy za určení správných titulů čekala na výherce odměna v podobě tematického batohu naplněného knihami a tištěnými čísly časopisu Underground. Výherkyně uvedla nejen správné autory a knihy, ale vlastně odvyprávěla celý průběh Literární noci a odcházela s cenami spokojeně do kavárny.

fotografie: Lucie Nohlová