Elegantní, precizní a šik. Takové jsou šaty od Elie Saaba

V Fashion ZOOM, Ze světa od Nikola UlčákováNapsat komentář

Předčasné povolání

Elie Saab je návrhář, který pochází z Libanonu a již od devíti let se zajímal o navrhování šatů, šicí techniky a trávil hodně času výrobou šatů pro své sestry. Sám se naučil kreslit návrhy a poté je realizovat po svém. Talentovaný dospívající kluk později prodával své výtvory ženám ve svém sousedství. Unikátní talent se v něm zrodil již v dětství a s přibývajícími léty jen sílí, což je vidět i v nejnovějších kolekcích.

Umělcovo odhalení

V roce 1982, v pouhých 18 letech, si otevřel svůj couture ateliér v Bejrútu. Řídil několik desítek zaměstnanců, byl jejich mistrem v umění krejčovství a předával jim své know-how. V následujících měsících představil svou první kolekci na veřejnosti a okamžitě si získal srdce žen. Jeho pověst se rychle rozšířila za bejrútské hranice, přitahoval ženy z vysoké společnosti, které toužily po šatech od Elie Saaba.

Z Bejrútu do Paříže

V roce 2000 byl pozván odbornou módní radou Chambre Syndicale do Paříže, kde představil své kolekce Haute Couture (vysoká krejčovina) a Ready-to-Wear (tedy konfekční kolekce), o šest let později se stal čestným členem rady. V roce 2007 založil couture butik v srdci prestižního hotelu Triangle d’Or. Celebrity jeho honosné róby na červeném koberci milují. A kdo nosí jeho Haute Couture, je opravdu výjimečný, protože šaty, které má na sobě, jsou jen jedny na světě. A něco takového chce přece každá žena.

Ateliér

Bejrút nadále zůstává jeho hlavním zdrojem inspirace, je to místo, kde založil a stále udržuje svoje studio. V roce 2005 slavnostně otevřel v moderní pětipodlažní budově, kde se nachází dílny i jeho studio, butik Ready-to-Wear a couture showroom. Tady je ten slavný ateliér, kde všechny vyrobené šaty prošly rukama designéra. Je to samotné centrum znalostí, zkušeností a dřiny, právě tady dosahuje jeho dílo dokonalosti.

Ženský designér

Návrhář se specializuje na ženskou módu – zvýrazňuje ženskost prací s jemnými materiály, hlavně jemnou výšivkou s vynikající kvalitou. Své pohádkové výtvory staví na základě jednoduchých stylů, vzorů a vzácných materiálů, přičemž vždy udržuje formu propracovanosti. Jeho styl je unikátním spojením západní a východní kultury. Používá ušlechtilé materiály jako taft, organzu a satén spárovaný s více lehkými tkaninami. Pohled na jeho tvorbu rozveselí a inspiruje každou ženskou duši. Elie Saab oslňuje sítí složitých detailů a silným smyslem pro krásu. Jeho specialitou jsou dlouhé večerní šaty, které zvýrazní siluetu ženského těla.

Haute Couture – vysoká krejčovina pro podzim a zimu 2015

Na podzim a zimu se Elie Saab inspiroval tlumenými barvami s příměsí široké škály odstínů krystalů, skla a kovu. Modelky se procházely mezi křišťálovými lustry, kde se jejich šaty třpytily o to více, některé róby se podobaly samotným delikátním lustrům. Vysoký luxus byl znatelný z každé róby, dokonce i místním divákům se na chvilku pozastavil dech. Duhové přechody nebo jen dva odstíny mísící se v jeden byly hlavním znakem této kolekce. Jednotlivé na míru ušité a vypasované šaty padly modelkám jako ulité a propracovanost materiálů byla neuvěřitelná. Kilometry vyšívaných krajek, miliony perliček, krystalů a nespočet korálků zdobily ty nejluxusnější látky.

Ready-to-Wear – konfekce na podzim a zimu 2015

Netradiční teplé i studené tóny podzimu byly hlavním znakem celé konfekční kolekce. Barvy látek evokovaly vůni svařeného vína, chuť zelených oliv nebo poslední květy fialek. Celé outfity byly sladěny v jednom tónu, a to v hlubších i světlejších odstínech. Hlavním prvkem, který okamžitě upoutá, je klasická ženská silueta á la přesýpací hodiny, která je jen lehce oděna do výborně střiženého motivu s mnoha malými, ale důležitými detaily. Stejně barevně sladěné kožešinové peleríny, límce na kabátech či šály předurčovaly trend kožešin na zimu ve stále podobných barevných tónech. Na sofistikovanosti přidává i ombré barevný přechod na šatech a samozřejmě na kabelkách

Nejen šaty, ale i vůně

Spousta žen Saabovy šaty zbožňuje, málokterá si je však může dovolit. Prodávat parfém je proto vcelku chytrý tah: ten si může koupit skoro každá žena a mít tak pocit, že si utrhla alespoň kousek toho magického světa.

Elie Saab Le Parfum je práce Francise Kurkdjiana, kterému se podařilo vskutku věrně navodit představu hladkého hedvábí a vlajících sukní. Stejně jako každá nová Saabova kolekce už tu vlastně předtím byla, i Le Parfum si bere prvky z mnoha minulých i současných bílých květinovek, je to však pěkné, velmi ženské a kvalitně provedené.

Le Parfum se točí kolem jasmínu a pomerančového květu, než se vám však ukážou, uvítá vás kombinace pačule a dřeva. Srdci chvíli trvá, než rozkvete do syté krémové podoby, ale pak to stojí za to. Posledním výrazným prvkem je sladký med. Le Parfum není úplně těžký, ale ani lehoučký – rozhodně to není vhodný parfém pro impulzivní nákup. Vyzkoušejte ho důkladně a nejlépe vícekrát, ať máte jistotu, že vám za chvíli nepoleze na nervy, což bílé květinovky rády dělají.

foto: eliesaab.com