Divadelní festival OST-RA-VAR nabývá plnoletosti

V Divadlo, Kultura od Nikola UlčákováNapsat komentář

Výběr z profesionálního ostravského menu bude nabídnut všem divadelním gurmánům. K ochutnávce se mohou hlásit divadelní kritici, pedagogové, teoretici, kulturní redaktoři, praktičtí divadelníci a samozřejmě studenti vysokých divadelních škol.

Již poosmnácté divadelní festival OST-RA-VAR plní svůj účel a otevírá brány všem zainteresovaným. Ukazuje pečlivě vybíraný a připravovaný vzorek inscenací provázený odbornými diskuzemi. Bourá divadelní hradby Ostravy a hostí kritiky a studenty z celé země. Činohra Národního divadla moravskoslezského a Komorní scéna Aréna s Divadelní společností Petra Bezruče zvou ke zhlédnutí průřezu ostravské scény v rozmezí od 26. listopadu do 30. listopadu včetně jednoho diskuzního a dvou rozborových seminářů, které se budou konat v hledišti Komorní scény Aréna, v klubu Divadla Petra Bezruče a v klubu Divadla Jiřího Myrona.

Hned první den můžete zakusit absurdní Čekání na Godota v divadle Petra Bezruče v podání Norberta Lichého a Dušana Urbana.

Čtvrteční Podivný případ se psem (NDM) předvede poutavý příběh o chlapci s Aspergerovým syndromem. Inscenace Janusze Klimszy, který má údajně zakázáno od lékaře chodit na rozborové semináře, otvírá nový úhel pohledu na zpracování Simona Stephense z roku 2012.

Páteční večer nabízí nejčernější alžbětinskou tragédii a klasiku. Divadlo Jiřího Myrona a progresivní slovenský režisér a dramaturg Rastislav Ballek představují Macbetha.

Režisérův komentář probouzí zvědavost: „Kdyby Macbeth byl takříkajíc čítankově o ,zlu v člověku‘, tak bychom se na závěr dozvěděli, kde se zlo v člověku bere nebo ,o čem‘ to zlo v člověku je. My se to ale nedozvíme, ani když hra skončí…“

Dále můžete během festivalu ohodnotit Postřižiny, Petrolejové lampy, Přízraky nebo Klub outsiderů. Kritická atmosféra hodnotících seminářů by neměla uniknout nikomu ze zúčastněných. Festival ostravských činoherních divadel však nepřináší jen vybranou kulturu, kritiku, reflexi zkušených či nezkušených hlav, ale také otevírá možnosti pro nové kontakty, setkání všech tvůrčích divadelních vrstev ze strany profesionálů i začátečníků, a hlavně sdílené asociace, úsměvy a prožitky doprovázející 18. ročník OST-RA-VARu.

foto: ndm.cz