Temné bylinky

V Kniha, Kultura od Eva PatlochováNapsat komentář

Anna Bolavá zaujala nejen čtenářskou, ale i literární obec svým prozaickým debutem Do tmy. Román byl nominován na cenu Magnesia Litera, což může značit určité literární kvality. Někdy je to ovšem jako hledat jehlu v kupce sena.

Pro koho je román určen? Pro babky kořenářky a pro někoho, kdo má silný vztah ke sběru bylin. Rozhodně ne pro workoholiky. Ti si budou klepat na čelo, proč proboha hlavní hrdinka Anna zahodila všechnu práci, aby se mohla naplno věnovat sběru bylin a každý týden se tak honit za minimálním výdělkem ve výkupně. Dokonce i v kanceláři, kde se má Anna rozhodnout, zda bude překládat ohromnou bichli, mluví se svou nadřízenou v šifrách a mumlá si názvy bylin. Paradoxní je, že paní Číháková reaguje na prapodivnou promluvu zcela běžně, jako by se protagonistka bavila o pracovních záležitostech.

Nedořečená tajemství (někdo šramotí na půdě) a mýtické prvky (Anna si snad myslí, že je víla) očividně lákají čtenáře natolik, aby si vzali knihu s sebou na chatu. Možná, že budou také chvíli koketovat s myšlenkou odejít z práce, ale pak se podívají, že na jejich zahradě stejně nic neroste a vrátí se zase k četbě.

Mezi tím vším sběrem se občas mihnou pomlouvačné stařenky před Jednotou (bodejť, když někdo ani pořádně nepracuje a jenom si tak cupitá v ranní rose), Annina sousedka a bývalá kamarádka Marcela plná závisti a bývalý manžel s tchánem. Osudy maloměšťáků, kteří závidí, pomlouvají a jsou nevěrní svým manželkám. Muži jsou ostatně v díle podřadným druhem a Anna je toho zářným příkladem, když si nenechá pomoct ani od svého bývalého manžela, ani od Tondy, přítele Marcely, který Anně opravuje kolo, ale nakonec si ho zvládne opravit úplně sama.

Co se autorce povedlo, je vyvolání pocitů. Neznámá nemoc hlavní hrdinky vrhá na celý román ponurou a temnou atmosféru. Na půdě cítíme těžkou vůni bylin a trpíme spolu s Annou při sběru lípy, kdy je neskutečné vedro.

Ale i přes tyto světlé stránky je román plný bylin, jejichž vůně se rozkládá a těžkne. V podkroví se nedá téměř dýchat a nakonec vás pohltí temnota skrývající se za bezstarostné vyjížďky na kole a letní bouřky.