Ostravské Slyšení zvítězilo v anketě Divadelních novin o Inscenaci roku 2015!

V Divadlo, Kultura od Nikola UlčákováNapsat komentář

Slyšení (režie Ivan Krejčí) Komorní scény Aréna je podle výsledku již třiadvacátého ročníku prestižní ankety Divadelních novin Inscenací roku 2015. Divadlo tak navázalo na dva roky starý úspěch Ruské zavařeniny a po krátké odmlce opět navrátilo tento titul zpět do Ostravy.

V tradičním hlasování, kterého se letos zúčastnilo 102 divadelních kritiků, předstihla ostravská inscenace tituly jako Kauza Schwejk Studia Hrdinů, Jánáčkovu operu Z mrtvého domu v nastudování Národního divadla či Bratry Karamazovy pražského Činoherního klubu.

Text dramaturga Tomáše Vůjtka, který byl napsán souboru přímo na míru, akcentuje stále živé téma vzniku a podob zla ve společnosti, personifikovaného v osobě Adolfa Eichmanna (Marek Cisovský). Vážná historická látka se střídá s černým humorem, čímž umocňuje tísnivý kontrapunkt, který pouze podtrhuje závěrečný monolog uhrančivého Marka Cisovského.

Pro aktuálnost tématu a brilantní nastudování se titul už dříve stal vítězem soutěžní přehlídky Festival divadel Moravy a Slezska, a to v kategoriích mužský herecký výkon a inscenace.

Foto: Komorní scéna Aréna