OST-RA-VAR: O poslední divadelní zážitek se postaral Velký Gatsby

V Divadlo, Kultura od Eva PatlochováNapsat komentář

Za záře pomyslného Gatsbyho zeleného světla proběhl v sobotu předposlední den divadelního festivalu Ost-ra-var.

Jeho úvod obstaral rozborový seminář v Divadelním klubu Petra Bezruče, na kterém se stihla probrat většina představení. Ke každému představení měli ať už studenti, nebo odborníci krátký výstup, ve kterém zhodnotili silné a slabé stránky představení, o kterých se poté ještě dále debatovalo. Celý seminář obstojně vedla Tatjana Lazorčáková, které se dařilo mírnit rozohněné kritiky. Oproti minulým ročníkům se k velké radosti odborníků více zapojovali i samotní studenti.

Ihned po semináři následovali Zbabělci, kteří se relativně věrně přidržovali knižní předlohy. Scéna byla obohacena ještě o vyvýšené pódium, na kterém se odehrávaly Dannyho sny a výjevy z hlídky, potažmo obecně „scény z ulic“, například i začerňování německých nápisů. Do samotné dějové linie vstupoval vypravěč Norbert Lichý, který reprezentoval Dannyho Smiřického v současnosti, přičemž seděl na okraji scény u stolu s malou lampičkou, což však neodvádělo pozornost od vnímání celku jako takového. Dle mého názoru byla velmi pěkně odlišena noc, která byla řešena promítáním obrovského měsíce v úplňku. Naopak bych se obešla bez promítání válečných výjevů, jejichž zvuk byl nadmíru hlasitý a bil se s výkřiky samotných herců. Velký plus má však živá hudba, která byla na jevišti přímo odehrána Dannyho jazzovou kapelou – tóny vydávané nástroji jejich členů rámcují úvod i závěr, když hrají bez ohledu na odcházející diváky z představení, tudíž si návštěvníci mohli užít ještě koncert, pokud měli chuť.

Zbabělci (foto: Lukáš Horký)

Zbabělci (foto: Lukáš Horký)

O poslední divadelní zážitek festivalu se u Myronů postarali inscenací Velký Gatsby. Ivan Dejmal v roli Gatsbyho působil chladně, takřka bez emocí. Vlivem Daisy lehce pookřál, ale v ostatních scénách zůstal takřka neměnný. Velkou pozornost na sebe strhával velký osvícený kruh, který se sklápěl a odklápěl podle toho, zda scéna prezentovala bazén, nebo Gatsbyho dům. Herci byli vrženi do prázdného prostoru a často při komunikaci mezi sebou postávali. Vytržená z konceptu mi přišla maketa čerpací stanice, v níž pracuje Tomova milenka s partnerem. Tato maketa je na scéně ponechána i v případě, když už se scéna odehrává jinde, byť jen na pár chvil. Myslím si, že by snad nebyl takový problém vytáhnout maketu stanice nad jeviště, i kdyby se měla za pár minut zase spustit. I přes tyto nedostatky však samotnou scénografii hodnotím velmi kladně, problémem však byl fakt, že ve většině případů upozadila herecké výkony, což by se stávat nemělo.

Po představení se návštěvníci přesunuli do Divadelního klubu, kde se odehrával společenský večírek, který tak sobotní večer příjemně zakončil.

Úvodní foto: Radovan Šťastný