Lanvin: Alber Elbaz skončil také!

V Fashion ZOOM, Ze světa od Eliška JarmarováNapsat komentář

Přesně jeden týden po odchodu Rafa Simonse z módního domu Dior se objevila další nečekaná zpráva, která překvapila módní průmysl. Alber Elbaz, kreativní ředitel módního domu Lanvin, odstupuje také.

Lanvin je nejstarším stále fungujícím módním domem na světě. V loňském roce oslavil 125. výročí. Alber Elbaz je jeho kreativním ředitelem od roku 2001. Elbazovy modely kladou důraz na moderní ženu. Snaží se přizpůsobovat a uspokojovat potřeby současných žen v každé nové kolekci stejně jako zakladatelka domu Jeanne Lanvin. Zároveň klade důraz na to, aby nekopíroval její modely, ale tvořil něco současného.

Tento velmi sympaticky vyhlížející návrhář je známý svými pro módní průmysl neortodoxními názory. V rozhovoru pro Marie Claire se svěřil, že by rád založil asociaci, která by sdružovala jeho kolegy. „Udělal bych to, protože dneska slouží návrháři módnímu byznysu, který se stal víc záležitostí bank než návrhářských rodin. Pro mě mají rodiny stejnou funkci, jakou má doma matka. Bez ní to není domov, jen bydlení.“ Nicméně poděkoval za léta usilovné dřiny a odešel. Podobně se vyjádřil i dům Lanvin: „Dnes Lanvin ukončil spolupráci s Alberem Elbazem. Rádi bychom mu poděkovali za kapitolu, kterou napsal v historii našeho domu.“ Oficiální důvod jeho odchodu je ale neznámý. Média spekulují o několika možnostech. Která z nich je pravdou, je zatím nejasné. Odchází možná z osobních důvodů nebo z rozhodnutí akcionářů. Na pozadí také vzniká otázka, jestli to nebyl krok směrem k podobné publicitě, jakou zažívá Dior po odchodu Rafa Simonse, nebo jestli nejsou na vině právě jeho názory neslučující se úplně s politikou módního byznysu.

Nezbývá než doufat, že módní průmysl neztratí tohoto muže nadobro. V loňském roce na mezinárodní konferenci ve Florencii pronesl: „In this digital age, we live through our screens, documenting the moment. We no longer look: we film. We no longer listen: we tape. And we no longer talk: we post.“ Ukázal tak, že kromě talentu má i intelekt, který by mohl v bezohledném světě módního průmyslu chybět.

Video z poslední přehlídky si můžete prohlédnout níže.

úvodní fotografie: vogue.fr