Poezie se přesunula do kaváren

V Kultura od Eva PatlochováNapsat komentář

Ve středu 28. října se v Ostravě konala akce s názvem Kávopoe aneb Vůně kávobásní. V kavárně Stará aréna vystoupil Lukáš Červenka se čtením klasiků a Petr Sedláček se scénickým čtením divadelní hry.

V rámci festivalu Kavárny naživo, jehož hlavní myšlenkou je přenesení kulturního života zpět do kaváren, přispěla také Stará aréna. Příchozí se v jejích prostorách mohli těšit na autorské čtení. Stará aréna se touto akcí nezapojila do festivalu, který si návštěvníci mohli užívat celý říjen, poprvé – konala se zde například i výstava fotografky Kelly Jane Carrow a výtvarnice Elišky Šlahařové nebo koncert brněnské kapely Listolet.

První vystupující Kávopoe přednesl vybrané básně několika českých básníků, známých kavárenských povalečů. Prostřednictvím Lukáše Červenky tedy promlouvaly básně Vladimíra Holana, Jiřího Žáčka či Jana Skácela. Červenka původně chtěl jako vzpomínku za každého z těchto básníků sfouknout jednu svíčku a upít ze šálku kávy, ale kávou se polil už před samotným čtením, takže z tohoto bohulibého záměru sešlo. Lukáš Červenka na závěr čtení poprosil o zapojení členy publika. Návštěvníci dostali příležitost vybrat si báseň jednoho ze zmíněných autorů a přednést ji ostatním. Posledním přednášejícím byl Petr Sedláček, další vystupující.

Dramaturg Staré arény přednesl scénické čtení své divadelní hry Mohamed je barista. Hra je dle slov Petra Sedláčka vystavěna na antické stavbě, tedy nejklasičtější formě, přičemž se snaží o objektivní postihnutí dnešní reality. Děj je vcelku prostý: Honorius čeká v kavárně na svého bratra, aby si mohli naposledy zaskypovat s umírající babičkou. Návštěvníci mohli ve hře postřehnout kromě češtiny i němčinu, angličtinu a slovenštinu. Nejvyšším bodem je zde káva a barista, který přeci dělá „tu nejlepší kávu v polis“.

Na závěr Sedláček přednesl několik básní o dnešním světě, kde je vše fair trade, vegan, bio a bez lepku. Nebojí se však věnovat ani tématu imigrantů a sází tak na aktuálnost. Ať už šlo o aluzi Romula a Rema v Římě, nebo zesměšňování bio společnosti, návštěvníci se výborně bavili. Není proto divu, že se hra dočká svého uvedení i do repertoáru Staré arény.

 

úvodní fotografie: Kavárny naživo