Dior je mrtev, ať žije Dior!

V Fashion ZOOM, Ze světa od Eliška JarmarováNapsat komentář

Raf Simons odstoupil jako kreativní ředitel značky Christian Dior, oznámil včera ráno francouzský koncern LVMH.

„Po pečlivém a dlouhém zvažování jsem se rozhodl opustit svou pozici kreativního ředitele ženské kolekce Christian Dior,“ řekl Simons v prohlášení. „Je to rozhodnutí postavené na základě mých přání soustředit se na jiné zájmy a vášně v mém životě, včetně mé vlastní značky, které mě řídí i mimo práci. Christian Dior je mimořádná společnost a bylo mi nesmírnou ctí napsat pár stránek této velkolepé knihy. Chtěl bych poděkovat panu Bernardu Arnaultovi za důvěru, kterou do mě vložil, když mi dal neuvěřitelnou příležitost pracovat v tomto krásném domě obklopen nejlepším týmem, jaký bych si kdy mohl přát. Také jsem měl možnost v posledních několika letech těžit z vedení Sidneyho Toledana. Jeho myšlení, srdečnost a inspirativní schopnosti budou také nadále jedněmi z nejvýznamnějších zážitků mé profesionální kariéry.“

Raf Simons představil svou první kolekci v roli kreativního ředitele Dioru v roce 2012. Na událost, na jakou se ve světě módy nezapomíná, se přišli podívat všichni, kteří něco znamenají, i jeho „konkurenti“ v branži. Belgický návrhář, jenž v minulosti vedl svou vlastní značku a poté pracoval sedm let pro značku Jil Sander, byl ze začátku podceňován, protože jeho tvorba byla minimalistická a zaměřená hlavně na muže. Nástupce extravagantního Johna Galliana prezentoval první kolekci na podzim/zimu 2012–13 v sálech pařížského hotelu vyzdobených od podlahy až po strop miliony květin.

Její výsledek můžete vidět ve filmu Dior a já, který vešel do kin v letošním roce. Film je vskutku zajímavou dokumentací nostalgie a tradice francouzského módního domu Dior a tlaku společnosti na nového návrháře.

Kdo zaujme Simonsovo místo teď, můžeme jen stěží tipovat. Rozhodně se ale tento návrhář zapsal do historie módy jednou provždy. Spousty milovníků i nás, prostých lidí, podlehly lehkosti jeho designu i barevným kombinacím. Simons byl každým rokem při téměř nelidském tempu odpovědný za 6 kolekcí. Ta pro jaro/léto 2016 byla jeho poslední.

 

 

úvodní fotografie: dior.com