Zemřel především ceněný publicista

V Život od Ondřej BělicaNapsat komentář

Ve věku 88 let zemřel Ludvík Vaculík. Známý český spisovatel a publicista byl nositelem řady významných ocenění.

Narodil se 23. července 1926 v Brumově na Valašsku. V rané dospělosti pracoval u obuvnické firmy Baťa ve Zlíně. V roce 1950 dokončil studia na pražské Vysoké škole politické a sociální. V té době už působil jako vychovatel mládeže a redaktor v Rudém právu. Jeho náležitost ke generaci, která s poválečnými velkými ideály budovala svou vlast, zavinila trpké vystřízlivění. Zejména v druhé polovině šedesátých let velmi sugestivně popisoval poválečné nadšení a z něj plynoucí obrovské zklamání.

V roce 1967 byl za svůj projev na sjezdu Svazu spisovatelů vyloučen z KSČ. Jeho manifest 2000 slov, burcující občany k neposlušnosti a k vytváření politiky zdola, je dnes historiky považován za jeden ze základních stavebních kamenů pražského jara. Jeho politické přesvědčení bylo příčinou pozdějšího pronásledování státní bezpečností.

V sedmdesátých letech spoluzakládal a podepsal Chartu 77, stal se tak jedním z nejvlivnějších disidentů z období normalizace.

Po sametové revoluci se z Ludvíka Vaculíka stal konečně muž, kterým si zasloužil být. Publicista a autor mnoha skvělých fejetonů v Literárních a Lidových novinách.

Za to, že do konce života nepřestal bojovat za své ideály, mu byl Václavem Havlem propůjčen Řád T. G. Masaryka. O jedenáct let později, v toce 2008, získal Státní cenu za literaturu. V té době už byl oceněn také Cenou Karla Čapka udělovanou PEN klubem.

6. června 2015 zemřel ceněný novinář, autor mnoha literárních děl a výjimečný muž.

Děkujeme.

 

grafika: Ondřej Bělica