Výstava: Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo

V Architektura, Kultura od Ondřej BělicaNapsat komentář

Kabinet architektury Ostrava připravil v rámci projektu ARCHIKULTURA 2015 jedinečnou a celosvětově první výstavu shrnující celoživotní dílo Alfreda Neumanna (1900–1968), architekta rakousko-českého původu, který se ve své tvorbě nenechal pohltit mezinárodním stylem tehdejší doby, ale rozvíjel svou originální architekturu tvořenou expresivní geometrií mnohostěnů. Své stavby realizoval v mnoha zemích světa, především však působil v Izraeli.

Výstava nabídne jedinečné ukázky Neumannových nejslavnějších staveb vyprávěné nejrůznějšími prostředky. Expozice je tvořena čtyřmi prostorovými modely v životní velikosti, kterými se mohou návštěvníci pohybovat a pocítit tak atmosféru těchto geometrických prostorů. Dále jsou na výstavě prezentovány modely v menším měřítku, vyrobené speciálně pro tuto příležitost, které ilustrují Neumannův cit pro měřítko a kompozici prvků ve svých unifikovaných schématech. Můžeme se také těšit na série dosud nezveřejněných fotografií, osobní korespondenci i architektonické výkresy, malby i kresby.

Výstava a publikace věnována Alfredu Neumannovi jsou v Ostravě představovány ve světové premiéře. Zvolna poodhalují genialitu tohoto tvůrce a zdůrazňují tak jeho význam a místo v dějinách moderního umění.

Expozice má za cíl upozornit nejen na architektovo dílo, ale i na jeho složité osudy v dobách krajní netolerance k původu a odlišným názorům jedince. S největší pravděpodobností bude prezentována ještě v dalších místech České republiky i v zahraničí, například ve Vratislavi, Výmaru, Brně, Paříži, Tel Avivu, Montrealu a New Yorku.

Alfred Neumann se narodil v židovské rodině ve Vídni, ale brzy se s rodiči přestěhoval do Brna, kde vyrůstal. V Brně pak studoval na stavební průmyslovce a vysoké škole technické a pravidelně se tam pak vracel ze svých zahraničních pobytů. Během 2. světové války se ukrýval, ale počátkem roku 1945 byl deportován do koncentračního tábora Terezín. Podařilo se mu přežít a vrátil se do Brna. V roce 1947 reprezentoval Československo na 6. srazu Congrès International d’Architecture Moderne (CIAM) v anglickém Bridgwateru, kde prezentoval urbanistické studie Prahy, Zlína a Ostravy. Po komunistickém převratu v únoru 1948 ale ztratil zaměstnání a v roce 1949 emigroval do Izraele. Působil pak nejen v Izraeli, ale také v Kanadě, kde přednášel architekturu na univerzitě v Quebeku. S jeho projekty a realizacemi se kromě Československa můžeme setkat v Německu, Polsku, Rakousku, Alžíru, Jihoafrické republice, Francii a Kanadě. Svými teoriemi ovlivnil celou generaci architektů a umělců a stále inspiruje i ty současné.

Výstava a publikace jsou výsledkem spolupráce Kabinetu architektury, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Massachusettského technologického institutu (MIT) z Bostonu, projektového studia Zvi Hecker Architects z Berlína, Muzea architektury ve Vratislavi a podpory dalších institucí, soukromých subjektů i jednotlivců. Pro účely projektu se podařilo shromáždit exponáty a archiválie z několika zemí, aby byly osobnost Alfréda Neumanna i jeho dílo komplexně představeny veřejnosti, a to v kontextu tvorby jeho současníků.

Kabinet architektury – Dům umění (GVUO), Ostrava / 3. 4. – 7. 6. 2015

foto: kabinetarchitektury.cz