UNDG_pechakucha06

PechaKucha Night mile otevřela festival Jeden svět

V Nezařazené od Andrea ČernáNapsat komentář

Tradiční festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se koná v Ostravě do 20. března a nabízí realitu bez skrupulí. Ve čtvrtek večer se Cooltour zaplnil právě ve jménu oblíbené PechaKucha Night, kde už v úvodu otevřel Jeden svět člen organizačního týmu Peči Filip Košťálek. Tentokrát představili svou tvorbu, postřehy a názory tito prezentující: OS Maendeleo, Jeden svět, Jan Kára, Vysloužil Architekti, Expedition club.cz, Anna Maresova Designers.

UNDG_pechakucha01

Letošní téma filmového festivalu „Praskněte své bubliny!“ ponouká každého diváka k opuštění své komfortní zóny a k otevření se novým tématům. Minikino, klub Atlantik, kino ART, Stará Aréna a nově multižánrové centrum Cooltour, to je celkem 5 míst, v nichž se promítá několikrát denně.

Jeden svět se tak trochu vymyká klasickému pojetí filmových festivalů, které máme možnost v Ostravě běžně navštěvovat. Jeho koncept totiž nespočívá jen v tom, přijít si na hodinu sednout do kina. Aby se divákům podařilo vylézt z bezpečné ulity a podívat se na venkovní svět bez růžových brýlí, je program doplněn o debaty, hudební složku, ale třeba i o kulinářský zážitek. Celkem přijede 30 hostů, nejvíce ze všech dosavadních 16 ročníků. Hosty diskuzí jsou režiséři samotných filmů, kteří své dílo přijedou osobně představit, ale také osoby zainteresované v tématu.

Návštěvníkům se jistě líbila sobota 14. března alias Sugar Free Day – za přítomnosti režisérky Andrey Culkové se uskutečnila projekce jejího filmu Cukr blog spojená s netradiční cukrářskou akcí, která umožnila ochutnat sladkosti bez cukru.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne 16. března ve společnosti Šimona Pánka a jeho filmu Bojovníci ze severu, který odkrývá, že radikální islamisté jsou vlastně kluci s běžnými lidskými problémy. Velký tahák, velké téma. Zakončení festivalu bude rovněž výjimečné. Kromě koncertu pražské formace ILLE, nabídne závěrečnou debatu s bývalou disidentkou Petruškou Šustrovou, spoluzakladatelem Občanského fóra Janem Urbanem a bývalou zpravodajkou Českého rozhlasu pro Čínu Kateřinou Procházkovou.

Celkově je možné zhlédnout 39 filmů, ve většině případů jsou natočené v roce 2014. Malá rada – za vidění stojí především ty snímky, které jsou v programu dvakrát či třikrát, ty další cílí spíše na konkrétní skupiny, jakými jsou maminky s dětmi, senioři či školáci. Nabídka témat a oblastí je ale tak široká, že typický divák neexistuje. Každý si praskne svou bublinu u jiného tématu. Někdo nemá prostředky na cestování, a přesto chce poznat jiný svět než ten, ve kterém žije. Teď má tu pravou příležitost. Reálné příběhy, které nám jsou na první pohled cizí. Jiná politika, kultura a sociální prostředí, do kterého bychom se jinak neměli šanci dostat. Vyberte si svůj film a přijďte odbourat předsudky na Jeden svět.

Foto: Lucie Nohlová

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+