poezie fb2

Na chodce v centru padaly jahody – policejní poezie

V Poezie od Andrea ČernáNapsat komentář

Někteří lidé nedají dopustit na cimrmanovský absolutní rým „Naše staré hodiny bijí čtyři hodiny“, jiní ze zásady neuznávají básně, které se nerýmují. I volné básně ale mají velkou výhodu oproti próze – díky veršům jsou přehlednější a důrazněji vyzdvihují jednotlivá slova.

Na tomto principu funguje i Městská poezie Brno. Autoři pročítají tiskové zprávy strážníků a vybírají z nich zajímavé a poetické pasáže. Jediné, co s textem dělají, je odstranění interpunkce, vyměnění velkých písmen za malá a právě ono rozdělení do veršů. I když je u mnohých básní těžké tomu uvěřit, žádná slova nejsou vynechána ani přidána, všechny texty jsou doslovné nepřibarvené citace, což si ostatně kdokoli může ověřit.

otevřenou láhev alkoholu
schoval do kapsy
ovšem hrdlem dolů

takže mu nápoj
vytekl kapsou
na zem

Že jsou zaměstnanci tiskového odboru městské policie při psaní svodek kreativní a vtipní, si všiml Marek Picha, jeden z autorů. Brzo vznikla facebooková stránka, díky které se básním dostalo zasloužené pozornosti. Styl a sarkasmus zůstal zachován i při vydání knihy. Sbírka Hořící pařez obsahuje 156 básní a stejnou částku či její násobky i stála. Peníze na ni se podařily vysbírat přes crowdfundingový server od fanoušků, pro které to taky byla jediná možnost si knihu zakoupit. Přebytečné peníze putovaly na zvířecí útulek, který policie provozuje.

navzdory chladnému počasí byl bosý
na sobě měl jenom spodní prádlo

a na lidi v okolí mával křížem
a kyticí šeříku

tvrdil že je oblečen
po vzoru chytré horákyně

takto jde do hotelu
požádat svoji milou o ruku

Název knihy evokuje známou krátkou zprávu, která před lety vyšla na webu Brněnského deníku. „V úterý krátce před jednou hodinou odpoledne vyjeli hasiči do ulice Libušina třída v brněnských Kohoutovicích. Hořel tam pařez. Uhasili ho a vrátili se zpátky na základnu.“ Hořící pařez se stal brněnskou legendou a oprávněně tak po něm nese jméno i celá básnická sbírka.

mohla by to být snad hra
na kouzelné utržené sluchátko
Macha a Šebestové

kdyby se nejednalo
o obyčejné
ničení majetku

Nekonaly se ani žádné autorské pře. Picha se prohlašuje pouze za prostředníka a neubírá autorské právo policistům. Mluvčí strážníků a autor mnoha textů Jakub Ghanem dílu fandí a výtisky sbírky z recese přislíbil čtenářům podepsat.

s odmítnutím se žadatelka ale
nehodlala smířit a proto

patrně pro zvýšení
důrazu své žádosti

vyskočila na lustr
a zavěsila se na něj

s tímto způsobem užití svítidla
ale zřejmě výrobce nepočítal

Inspirovat se nechal i zbytek republiky a na základě brněnského úspěchu vznikla Městská poezie Opavy i Ostravy. Sever Moravy ale asi nemá tak vtipné policisty, protože ani jedna z odnoží nedosáhla takové kvality jako jejich původce.

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+