(Ne) galerie 1_7

V Kultura, Umění od Nikola UlčákováNapsat komentář

Téměř určitě jste kolem ní už procházeli! Jen je otázkou, jak silně vnímáte veřejný prostor kolem sebe. Kde? Velmi specifická výstavní plocha se nachází na zdi bývalého módního domu Ostravica-Textilia na náměstí Dr. Edvarda Beneše, které leží na cestě mezi Masarykovým náměstím a obchodním centrem Forum Nová Karolina. Právě díky tomuto spojení dvou důležitých míst si zde procházející vyšlapali pěšinu blíže ke galerii. Takto i obchodní monstrum Forum Nová Karolina přiblížilo umění lidem. Už jen umístění vitrín je velmi důležité, neboť upozorňuje nejen na současnou tvorbu a její možnosti ve veřejném prostoru, ale na samotnou chátrající budovu Ostravici, která je velmi diskutovaným tématem. Podpořit její záchranu můžete například zde.

Tento neobvyklý (ne)galerijní prostor vznikl kupodivu vcelku obvykle. Hlavní zakladatelka Nika Tesla se seznámila s lidmi okolo chátrajícího módního domu Ostravica-Textilia a požádala je, zda může využít prostory vitrín pro výstavní účely. Jako kurátorka vedla tuto galerii po dobu svého pobytu v Ostravě, přibližně tedy rok. Poté se zde vystřídalo několik kurátorů z okruhu kavárny Stará Aréna a Fakulty umění Ostravské univerzity. Nyní se o chod tohoto prostoru stará student ateliéru malby Daniela Balabána Lukáš Kleberc se svou přítelkyní Barborou Čempelovou. Na začátku jejich působení byla snaha o obnovu vystavujících po čtrnácti dnech. Dnes se tato doba ustálila spíše na měsíc.

P1400351

foto: Jiří Volejník

Mezi velmi zajímavé vystavující patřila například Recykliteratura, jejíž součástí byl i workshop ve Staré Aréně, ateliér Intermédií Petra Lysáčka a Nových médií Jiřího Surůvky nebo skupina Svéhlav ve složení Edgar Drapa, Venca Buchtelík a Lukáš Kleberc . Prostor je otevřen všem médiím, nejen klasickým uměleckým disciplínám jako malba, ale objevila se zde i performance, instalace či street art. Velká většina vystavujících prostor pojímá jako site-specific. Momentálně je zde prezentován člen skupiny 6 vykřičníku Tomáš Teper a v přípravě je výstava skupiny kolem galerie Saigon, o které jsme již psali.

Lukáš Kleberc chce galerii více zpřístupnit tvůrcům mimo akademickou obec i naprostým laikům. Budoucí plány směřují k sociálně zaměřeným výstavám například hendikepovaných dětí, street artistů, ostravských školek či studentů Pedagogické fakulty.

556586_388002241248275_1781335662_n

foto: Jiří Volejník

Že na ni reagují i nezainteresovaní Ostravané, si ověřil po tom, co v létě vybílil prostory vitrín a na horní části vytvořil modrý, žlutý a červená čtverec. Druhý den se tam objevil nápis „Baník p**o“ jako reakce na symboliku klubových barev Sparty. I tato ne vyloženě chtěná reakce mu potvrdila, že jeho snaha není přehlížena. I na vandalské zásahy reaguje spíše pozitivně. Po vybití skel ve dvou vitrínách reagoval výzvou na facebookové stránce.

1_7 je nově vymalována. Mimo to, rozbilo se (samo?) další sklo vitríny, takže jsou vedle sebe dvě vitríny beze skla… Také máme zkušenost s writery, kteří si rádi značkují skla 1_7. Takže jsme dospěli k názoru, že nynější situaci využijeme tvořivě a výhodně pro obě strany, a to že povolujeme (a budeme rádi za) využití prostoru těchto dvou vitrín pro jakékoliv „výtvarno“ aneb legální prostor pro street art, graffiti, podpisy lihovkou apod. Dělejte, co chcete, jen prosíme, nezasahujte víc než za hranici dvou vitrín – bude jasně vyznačeno. Doufáme ve vzájemné respektování. Děkuje 1_7.

Má také ambice rozšiřovat umělecké projekty do dalších vybydlených prostor a mrtvých obchodů v centru města. Je to ale běh na dlouhou trať a byrokratické problémy jsou někdy nepřekonatelné. Lukáš má dokonce zkušenost s tím, že při bílení a čistění 1_7 na něj někdo zavolal policii. Někdy je guerillový přístup jediným možným způsobem tvorby ve veřejném prostoru a pro umělce to má ten pravý povzbuzující náboj.

Zkuste se někdy na své cestě městem zastavit a vnímat umění, které vás obklopuje nejen v (ne)galerii 1_7.