Na plátno ne – bestsellery Barbary Nesvadbové

V Kniha, Kultura od Andrea ČernáNapsat komentář

V listopadu vešel do kin film Pohádkář zpracovaný na základě stejnojmenné knižní předlohy. Někdy tou dobou vyšla i nová kniha fejetonů a povídek Pralinky. Na besedě v ostravském Domě knihy 26. 1. byla řeč o obou dílech a z toho novějšího jsme i slyšeli ukázku přečtenou samotnou autorkou – Barbarou Nesvadbovou.

Jaký žánr ten den bude vládnout Knihcentru, bylo jasné už při pohledu do publika. Cílová skupina próz o vztazích, lásce a nevěře se potvrdila, mezi posluchači jednoznačně dominovaly ženy středního věku, odvážných mužů se našlo jen pár. Ostatně spisovatelka sama přiznala, že je tak trochu feministka, byť ne v tom radikálním slova smyslu. „Nelze nebýt feministkou, což ale neznamená, že protestuji někde na náměstích. Jsem ráda, že můžu volit. Že se můžu oblékat, jak chci. A že dostávám plat téměř stejně vysoký jako moji kolegové. Harper’s Bazaar je vlastně feministický časopis, není to jen o módě.“ Právě v české edici prestižního amerického měsíčníku působí jako šéfredaktorka. Stále tak vykonává svou vystudovanou profesi žurnalistiku a psaní bere jako další práci navíc.

Slovo přišlo na vegetariánství, psy i dětskou literaturu, diváky ale nejvíc zajímaly detaily ohledně nového filmu. Pohádkář je hodnocen podprůměrně, ale jak Barbara Nesvadbová podotkla, získal 4 nominace na České lvy a na rozdíl od Bestiáře, předchozího filmu natočeného dle jejího díla, k němu sama nemá výhrady. Ačkoli autor nemá při natáčení moc práv a nemůže do výroby příliš zasahovat, například modelku Evu Herzigovou si pro roli v novém snímku vybrala sama. V dalších ohledech ale nezasahovala a nejspíše nenastala úplná autorská symbióza.

SAMSUNG CSC

Momentálně se bude do scénáře přepisovat i další kniha Nesvadbové – Přítelkyně. Autorka už dopředu počítá s návalem kritiky, i když ještě nepadla ani první klapka. Její knihy jsou bestsellery, kterým jako by nebylo souzeno přenesení na plátno.

foto: Andrea Černá